60-lecie. Wielkie Święto naszej jednostki

10 sierpnia, 2009

Dnia 02.08.2009 r. (niedziela) nasza jednostka – OSP w Zagajowie – obchodziła 60-lecie działalności. To był wielki dzień w życiu naszej straży. Pogoda, strażacy, goście, sprzęt – wszystko dopisało.

Uroczystość rozpoczęła się o 15.50 przemarszem pododdziałów strażackich z boiska znajdująego sie w poblizu byłej szkoły podstawowej pod strażnicę. Swoję reprezentecje wystwiły w postaci pocztów sztandarowych wszystkie jednostki z terenu naszej gminy tj. OSP Góry, OSP Michałów, OSP Pawłowice, OSP Sedowicę, OSP Tur Dolny. OSP Tur Górny, OSP Wrocieryż, OSP Zagajówek. Gościliśmy także zaprzyjaźnione jednostki spoza terenu gminy: OSP Nawarzyce, OSP Włoszczowice oraz OSP Łaziska Górne – zaprzyjażnioną jednostkę ze Śląska, od tej właśnie jednostki otrzymaliśmy nasz pierwszy samochód strażacki:) Przemarszowi, a potem całej uroczystości, towarzyszyła strażacka orkiestra dęta z Pińczowa.

Pododziały prowadził Włodzimierz Bartocha z-ca komendanta gminnego. Po defiladzie na placu uroczystości, wszyscy strażacy ustawili się w szyku, zaraz potem rozpoczeła sie msza polowa z udziałem trzech księży: Adama Kornalskiego- gminnego kapelana OSP, Zygmunta Sawickiego – proboszcza tutejszej parafii, oraz Jerzego Piwowarczyka – proboszcza parafii Michałów. Pierwsze czytanie przeczytała druhna z naszego MDP Agnieszka Zielińska, drugie czytanie należało do Justyny Chabińskiej. Modlitwę wiernych przeczytali: Zbigniew Sosiński, Mirosław Mierzwiński, Maria Jobczyk, Alita Żuber, Mariola Pruś, Justyna Przeniosło. W homilii nasz kapelan przypomniał o niełatwych zadaniach jakie stawia życie przed strażakami, o trudzie i poświeceniu strażaków w walce z zagrożeniami. Po Mszy Św. prezes OSP Zagajów Dariusz Żuber podziękował księżą za obecność i posługę.

Uroczystość prowadził Komendant Gminny, przewodniczący Rady Powiatu – Zbigniew Kierkowski. Przyszedł czas na wciągniecie flagi narodowej na maszt, w skład naszego pocztu flagowego weszli: Szymon Kuc (dowódca), Michał Dębski (flagowy) oraz Rafał Kedzierski (asystent), po wciągnięciu flagi na maszt oraz odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, prezes Dariusz Żuber przywitał przybyłych gości, potem naczelnik Szymon Kuc odczytał historię jednostki przypominając najważniejsze fakty z życia OSP w Zagajowie. W kolejnej części uroczystości przystapilismy do wręczenia odznaczeń. Jako pierwsza została odznaczona jednostka srebnym medalem, który został przypięty do sztandaru naszej jednostki, w poczcie sztandarowym byli: Robert Chabiński, Rafał Przeniosło, Rafał Żuber, aktu dekoracji dokonał Zdzisław Leks, wiceprezes Zarządu wojewódzkiego ZOSP RP w Kielcach, wraz z Z-ca komendanta PSP w Pińczowie Wojciechem Buckim, prezesem gminnym ZOSP RP, wójtem gminy Michałów Stanisławem Szewczykiem oraz prezesem naszej jednostki Dariuszem Żubrem – osoby te wręczały także medale i odznaczenie druhom strażakom. Podczas wreczania medali na scenie śpiewały strażaczki z Kobiecej Drużyny Pożarniczej Urzędu Gminy w Michałowie. Po odznaczeniu standaru srebnym medalem, orkiestra strażacka odegrała „100 lat”.

Po medalach przyszedł czas na uhonowanie naszych sponsorów, którzy otrzymali podziekowania za hojność i bezinteresowne wspieranie naszej jednostki z rąk prezesa Dariusza Żubra, oraz wiceprezesa Roberta Purtaka. Dzięki tym darczyńcom nasza jednostka bedize mogła zakupić sprzęt ratowniczy i inne urządzenie niezbędne w ratowaniu zycia i zdrowia społeczności lokalnej, jeśteśmy ogromnie wdzięczni za ich wkład i pomoc.

Po odznaczeniach i podziękowaniach przyszedł czas, aby głos zabrali goście. Rozpoczął Przemysław Gosiewski, który nie szczędził ciepłych słów pod adresem naszej jednostki, a następnie wpisał się w księgę pamiątkową naszej jednostki. Następnie głos zabrali m. in. Dyrektor Banku Spółdzielczego – Jakub Madej, oraz wielu innych znakomitych gości.

Tak, jak zaczynała się nasza uroczystość, podobnie się zakończyła wspaniałą defiladą pododdziałów strażackich. Nasze świeto zamknęła zabawa taneczna.