Bronimy tytułu. Relacja z Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Zagajowie

4 lipca, 2024

W niedzielę, 30 czerwca 2024 roku, mieliśmy zaszczyt zorganizować Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze na placu przy naszej remizie w Zagajowie. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców oraz gości, którzy z zaangażowaniem kibicowali uczestnikom.

Zawody rozpoczęły się o godzinie 15:00 od zbiórki jednostek OSP z gminy Michałów. Meldunek złożony przez dowódcę uroczystości, naszego naczelnika Szymona Kuca, prezesowi oddziału gminnego ZOSP RP, Jarosławowi Wleciałowi, zapoczątkował uroczystość. Po przyjęciu meldunku prezes życzył drużynom powodzenia, a wójt gminy Michałów, Bogusław Kowalczyk, w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie rywalizacji i wsparcia lokalnej społeczności.

Następnie wójt, prezes oraz sędzia główny zawodów, mł. bryg. Mateusz Tarka, wręczyli brązowe medale MDP drużynom z Zagajowa i Sędowic. Wręczenie medali zakończyło część oficjalną i rozpoczęliśmy rywalizację sportową.

Pierwsze do walki stanęły młodzieżowe drużyny pożarnicze. MDP Dziewczęta i MDP Chłopcy pokazali swoje umiejętności w biegu bojowym i sztafecie pożarniczej. Po młodzieży, na plac boju wkroczyły drużyny seniorskie, rywalizujące w kategorii A (męskie drużyny pożarnicze) oraz C (kobiece drużyny pożarnicze). Zawody obejmowały pożarniczy bieg sztafetowy z przeszkodami oraz rozwinięcie bojowe, w którym uczestnicy musieli zbudować linię ssawną, linię główną oraz dwie linie gaśnicze, a następnie obrócić tarczę i przewrócić pachołki.

Sędzią startowym zawodów był mł. bryg. Marcin Żarek, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem konkurencji i zachowaniem zasad fair play.

W zawodach wzięły udział następujące drużyny:

 • OSP Zagajów (gospodarz)
 • OSP Zagajówek
 • OSP Sędowice I
 • OSP Sędowice II
 • OSP Wrocieryż I
 • OSP Wrocieryż II
 • OSP Tur Dolny
 • OSP Tur Górny
 • OSP Michałów
 • OSP Pawłowice

W kategorii A, po raz kolejny triumfowała nasza męska drużyna pożarnicza, OSP Zagajów, zdobywając 88 punktów i pewnie awansując do zawodów powiatowych. W kategorii C najlepsza okazała się OSP Pawłowice. W kategoriach młodzieżowych zwyciężyli: OSP Pawłowice (dziewczęta), oraz OSP Sędowice (chłopcy).

Szczególne gratulacje należą się naszej młodzieżowej drużynie pożarniczej, która mimo ogromnego zaangażowania i ducha walki zajęła trzecie miejsce.

Niespodzianką zawodów był pokaz psów ratowniczych przygotowany przez Małopolską Cywilną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą. Kamila Hintz z psem IGO oraz Piotr Cywicki z psem Namirah zaprezentowali swoje umiejętności, a ich występ na żywo komentowała Basia Grel, wspierana przez Annę Durlak. Pokaz obejmował demonstrację posłuszeństwa oraz poszukiwanie zaginionych osób z użyciem psów ratowniczych.

Po zakończeniu konkurencji sędzia główny Mateusz Tarka, prezes Jarosław Wleciał oraz wójt Bogusław Kowalczyk wręczyli puchary, dyplomy i bony zwycięskim drużynom. Dodatkowo, podczas wydarzenia można było odwiedzić stoisko Pierwszego Ratownika, a KGW Zagajów serwowało przepyszne jedzenie, przekąski i napoje.

Gospodarzem zawodów była OSP Zagajów, a organizatorami Oddział Gminy ZOSP RP w Michałowie oraz Urząd Gminy Michałów. Prowadzącym uroczystość był Piotr Wieniecki, a fotografie wykonał Piotr Młynek z redakcji Pińczowska.pl / Radio TPI.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia oraz wszystkim uczestnikom i kibicom. Do zobaczenia za rok na kolejnych Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych!

Końcowa klasyfikacja:

MDP Dziewczęta:

 • OSP Pawłowice – 987,40 pkt.
 • OSP Sędowice – 985,70 pkt.

MDP Chłopcy:

 • OSP Sędowice – 1009,30 pkt.
 • OSP Pawłowice – 968,40 pkt.
 • OSP Zagajów – 943,10 pkt.

Kobiece Drużyny Pożarnicze:

 • OSP Pawłowice – 114,5 pkt.
 • OSP Sędowice – 123,30 pkt.
 • OSP Michałów – 142,00 pkt.

Męskie Drużyny Pożarnicze:

 • OSP Zagajów – 88 pkt.
 • OSP Sędowice I – 91,50 pkt.
 • OSP Wrocieryż – 96,10 pkt.
 • OSP Michałów – 99,30 pkt.
 • OSP Sędowice II – 101,10 pkt.
 • OSP Zagajówek – 109,20 pkt.
 • OSP Pawłowice – 112,70 pkt.
 • OSP Tur Dolny – 124,30 pkt.
 • OSP Tur Górny – 128,90 pkt.
 • OSP Wrocieryż II – 138,30 pkt.