Spotkanie z uczniami ZPO Góry z okazji Tygodnia Bibliotek i Dnia Strażaka

15 maja, 2024

14. maja uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych (ZPO) w Górach mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu zorganizowanym z okazji XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz Dnia Strażaka. Nasza jednostka, OSP Zagajów, miała przyjemność przeprowadzić warsztaty edukacyjne, podczas których dzieliliśmy się wiedzą i umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy oraz pracy strażaków.

Warsztaty poprowadzili wiceprezes jednostki OSP Zagajów, Szymon Kuc, oraz aspirant Michał Żuber. Opowiedzieliśmy uczniom o codziennych obowiązkach i wyzwaniach, jakie napotykają zarówno strażacy zawodowi jak i ochotnicy, oraz przypomnieliśmy zasady prawidłowego alarmowania straży pożarnej i korzystania z numerów alarmowych, co jest kluczowe w sytuacjach zagrożenia.

Podczas pokazu pierwszej pomocy zaprezentowaliśmy, jak udzielać pomocy osobom poszkodowanym. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i przećwiczyć, jak prawidłowo przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową, co jest niezwykle ważną umiejętnością mogącą uratować życie.

W kolejnej części spotkania dzieci mogły zapoznać się z wyposażeniem naszego lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego Ford Transit. Zaprezentowaliśmy różnorodny sprzęt, którym dysponuje nasza jednostka, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród młodych uczestników warsztatów.

Dziękujemy serdecznie Pani Halinie Biały z Biblioteki Publicznej w Michałowie, Filia w Górach, za zorganizowanie tego spotkania. Dzięki jej zaangażowaniu uczniowie ZPO Góry mieli okazję zdobyć cenne wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oraz poznać bliżej naszą pracę.

Warsztaty były nie tylko pouczające, ale także inspirujące, pokazując dzieciom, jak ważną i odpowiedzialną rolę pełnią strażacy w naszym społeczeństwie. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie dla nich przydatna i zachęci do dalszego poznawania zasad bezpieczeństwa oraz pierwszej pomocy.