To były zawody na +5 …niesprawiedliwie przyznanych punktów karnych

4 sierpnia, 2010

Duch sportu i zdrowej rywalizacji, konkurencja, szybkość, dokładność i wszystkie jednostki OSP z Gminy Michałów, a z nich 22 startujące drużyny. I jak zwykle nie obyło się bez błędów sędziowskich. To obraz gminnych zawodów sportowo-pożarniczych gminy Michałów, które w tym roku odbyły się we Wrocieryżu 1 sierpnia 2010 r. A OSP Zagajów zepchnięte z podium przez niesprawiedliwie przyznane punkty karne… ehh, zawsze pod górę!

Wszystko zaczęło się zbiórką drużyn pożarniczych o godzinie 14.00 na specjalnie przygotowanym placu pod zawody tuż za budynkiem klubu w Wrocieryżu. Druh Zbigniew Kierkowski _ komendant gminny _ zameldował stawienie się drużyn na corocznych zawodach prezesowi gminnemu ZOSP RP Stanisławowi Szewczykowi. Następnie głos zabrał komendant PSP z Pińczowa Władysław Węgrzynowicz, który powitał serdecznie wszystkich uczestników. Następnie wójt gminy otwarł oficjalnie zawody. Następnie przystąpiono do konkurencji, najpierw sztafeta, a następnie bojówka. My wylosowaliśmy 4 numer startowy. OSP Zagajów w biegu sztafetowym uzyskało czas 61 sekund co uplasowało nasza jednostkę na 4 miejscu wraz z 5 innymi jednostkami, które uzyskały podobny czas, 3 jednostki okazały się lepsze, a 1 jednostka wypadła trochę słabiej. Następnie przystąpiono do biegu bojowego, w którym to uzyskaliśmy drugi czas zawodów 47 sekund, niestety do tego rezultatu sędziowie doliczyli jeszcze 5 punktów karnych, rzekomo za nieprawidłowe sprawienie linii ssawnej, co było niesłusznym werdyktem. Start naszej jednostki nagrał na filmie wiceprezes Robert Purtak, co stanowiło nieskazitelny dowód na obalenie werdyktu sędziowskiego. Niestety nasz protest rozpatrzono negatywnie, nie dokonując nawet analizy filmu ze startu. Po zawodach powiatowych z zeszłego roku, na których to startowała nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (MDP), kiedy to sędziowie zamienili wyniki naszych chłopców z nieudacznym występem OSP Chroberz, mieliśmy nadzieję, że sytuacja się nie powtórzy, jednak na próżno. O tym wydarzeniu pisaliśmy na bieżąco w zeszłym roku. Tylko, że w tamtej sytuacji sędziowie po ciężkiej walce przyznali się do błędów, a chłopcy z naszej jednostki będą mogli wystartować w zawodach wojewódzkich. W tych zawodach skutecznie odebrali nam miejsce na podium.

Kobiety miały do pokonania dwie jednostki udało się z jedną, i ostatecznie zajęły 2 miejsce. Natomiast MDP Chłopcy zajęli 5 miejsce na 6 startujących drużyn, tym samym przesunęli się o jedną pozycję do przodu w stosunku do roku poprzedniego. W niedalekiej przyszłości będzie to drużyna nie do pokonania, ponieważ jest to drużyna która uparcie do celu, złożona w młodych zapalonych strażaków. Czy jest jakiś sens startować w zawodach sportowo-pożarniczych, które z założenia mają przyczyniać się do szerzenia wiedzy pożarniczej i sprawdzać stan przygotowań strażaków ochotników do zdarzeń, skoro i tak o wygranej lub przegranej decyduje widzi-misie załogi sędziowskiej?

Oto skład drużyn OSP Zagajów:

Grupa mężczyzn:

 • Rafał Kędzierski  – dowódca,
 • Rafał Żuber – mechanik,
 • Adam Żak – łącznik,
 • Michał Żuber – rozdzielaczowy,
 • Michał Lach – pomocnik I rota,
 • Damian Wilk – przodownik I rota,
 • Michał Dębski – pomocnik II rota,
 • Szymon Kuc – przodownik II rota,
 • Grzegorz Kuc – rezerwowy

 

Grupa kobiet:

 • Samanta Świeboda – dowódca,
 • Aleksandra Chabińska – łącznik,
 • Katarzyna Gruszka – rozdzielaczowa,
 • Patrycja Jędrszczyk – pomocnik I rota,
 • Sylwia Wilk – przodownik I rota,
 • Justyna Gruszka – pomocnik II rota,
 • Marzena Gruszka – przodownik II rota.

 

Grupa MDP (chłopcy od 12 do 16 lat)

 • Michał Kędzierski – dowódca,
 • Dawid Żuber – łącznik,
 • Daniel Przeniosło – rozdzielaczowy,
 • Mateusz Pasternak – pomocnik I rota,
 • Tomasz Jędrszczyk – przodownik I rota,
 • Bartosz Mierzwiński – pomocnik II rota,
 • Mateusz Sosiński – przodownik II rota.