Wizyta w GRS OSP Łódź-Jędrzejów

20 lutego, 2024

17. lutego br. delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagajowie miała przyjemność odwiedzić jedną z najbardziej doświadczonych specjalistycznych jednostek ratowniczych w kraju – Grupę Ratownictwa Specjalistycznego (GRS) OSP Łódź-Jędrzejów. Nasza wizyta miała na celu nie tylko pogłębienie wiedzy na temat działań poszukiwawczo-ratowniczych, ale także wymianę doświadczeń oraz przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń symulacyjnych.

Delegacja OSP Zagajów, w skład której weszli: Robert Purtak, Szymon Kuc, Dariusz Żuber, Michał Dębski oraz Łukasz Stanek, została ciepło przyjęta przez naczelnika GRS OSP Łódź-Jędrzejów, Dariusza Lewickiego. Podczas spotkania, naczelnik Lewicki szczegółowo przedstawił funkcjonowanie jednostki, z naciskiem na ich specjalizację – działania poszukiwawczo-ratownicze, oferując wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania naszych druhów.

Jednym z najbardziej fascynujących elementów wizyty była prezentacja sprzętu ratowniczego używanego przez GRS, w tym zaawansowanych technologicznie dronów wyposażonych w kamery termowizyjne, które stanowią kluczowe narzędzie w działaniach poszukiwawczych. Ponadto, mieliśmy okazję zobaczyć pojazdy ratownicze, takie jak Volkswagen Crafter oraz terenowy Man 4×4, które są niezbędne w trudno dostępnych terenach działań ratowniczych.

Nieocenionym doświadczeniem były również treningi z psami ratowniczymi, które odbyły się na specjalnie przygotowanym torze przeszkód oraz w terenie zalesionym. Dzięki tym ćwiczeniom, mogliśmy na własne oczy zobaczyć niezwykłą współpracę pomiędzy ratownikami a ich czworonożnymi partnerami, a także zrozumieć kluczową rolę, jaką psy odgrywają w działaniach poszukiwawczych.

Wizyta w GRS OSP Łódź-Jędrzejów była dla nas nie tylko okazją do zdobycia cennych informacji i umiejętności, ale również do zacieśnienia więzów pomiędzy naszymi jednostkami. Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza i doświadczenia znacząco przyczynią się do rozwoju naszej jednostki i jeszcze lepszego przygotowania do działań ratowniczych.

Dziękujemy GRS OSP Łódź-Jędrzejów za gościnność, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Czekamy na kolejne możliwości współpracy i wymiany doświadczeń na rzecz bezpieczeństwa i pomocy potrzebującym.